13 Temmuz 2010 Salı

HypnoBirthing Nasıl Etkilidir

Mini Pregnancy and Kids Dergisi 2010 Mayıs

Korkusuz, bilinçli ve rahat bir doğal doğum için HypnoBirthing

Birçok ülkede de olduğu gibi Türkiye’de kendi istekleri üzere sezaryen olan anne adaylarının çoğu normal doğumdan ve doğumda hissedeceklerini düşündükleri ağrının seviyesinden korktukları için bu kararı veriyorlar. Günümüzde ise rahat bir normal doğum yaşayabilmek, bebeklerine verebilecekleri en güzel hediye olan dünyamıza gelişlerini mümkün olduğunca rahat yaşatabilmek ve bu tür korkulardan arınmak için gelişen tekniklerin başını çeker HypnoBirthing. Şimdi Türkiye’de de HypnoBirthing dersleri sertifikalı bir eğitmen tarafından verilmeye başlandı.
Dünyada birtakım anestetiklere karşı ölümcül alerjileri olan insanlar vardır. Bu tarz alerjik kişiler anestezi tekniği olarak sadece hipnozun kullanılmasıyla büyük cerrahi ameliyatlara alınabiliyorlar. Hipnoz varlığında yapılan bu ameliyatlar da en az bilinen anestetik yöntemlerin kullanıldığı ameliyatlar kadar başarılı geçiyor. Hipnotik telkinler kişide her türlü cerrahi işlemin uygulanmasını sağlayacak kadar etkili ağrı duyusunu azaltabilir. Bu doğum ağrısı için de bunun geçerlidir. Zihin gücümüz tahminimizden çok daha yüksektir. Günlük hayatımızda ise bu gücün sadece %10’unu kullanırız.
HypnoBirthing bu zihin gücünüzü kullanarak eğitmen tarafından anneye öğretilen otohipnoz yani kendi kendini telkin tekniği ile rahatlayarak doğum korkularından arınmasını ve ağrısız bir doğum yapması hedefler.
Bu program bir eğitim programı olduğu kadar da bir felsefedir de. Kadınların doğurma güçlerinin, doğurmak için ihtiyaç duydukları güven ve bilginin zaten kadının içinde, genetiğinde var olduğuna inanılır. Kadın bedeni doğum için mükemmel olacak şekilde yaratılmıştır. Beden 9 ay boyunca sorunsuz bir şekilde bir bebeği taşıyabilir ve doğal olarak şartlar elverdiğinde yardımsız doğurabilecek bir aksama sahiptir. Sonuçta binlerce yıldır kadınlar hekimsiz ve tıbbın dışında da doğurmuşlardır ve doğurmaya da devam edeceklerdir. Gerçek şu ki anne içgüdüsel olarak nasıl doğuracağını, hangi pozisyonun bebeğine daha iyi geleceğini, hangi nefes şeklinin kendisini ve bebeğini rahatlatacağını bilir.
Ancak modern tıbbın ilerlemesi ve annelerin korkuları sonucu doğum gittikçe fizyolojik bir deneyim olmaktan çıkıp muhakkak güncel teknolojinin yardımıyla yaşanılması gereken bir olaya dönüşmüştür. Kişiye özel ve çok büyülü olan doğum filminin aktif yönetmeni sağlık personeli olmuş ve anneler hastane kapılarında kendi bedenleriyle ilgili tüm sorumluluğu sağlıkçılara bırakmışlardır.
Yeni milenyumum anneleri artık kendi doğumları ve doğum hazırlıkları ile ilgili çok daha aktif davranmaya başlamışlardır. Eğitimli, teknolojiden anlayan, kararlarını yaptıkları araştırmalar sonucu daha bilinçli verebilen anneler grubu gittikçe büyümektedir. Yaşadıkları hamileliklerin ve seçtikleri doğum şeklinin bebeklerini nasıl etkileyeceği konusunda bilgi sahibi olmaya başlayan anneler bilinçaltında yatabilen doğum ile ilgili korkularından nasıl arınabileceklerinin yollarını aramaya başlamışlardır.
Bu aramaların sonucu olarak HypnoBirthing doğmuştur. Hipnotik durum derin bir bedensel gevşemenin sonucu ulaşılan farklı bir konsantrasyon seviyesidir. Bu konsantrasyon seviyesinde normalde bilincimiz tarafından ulaşılması engellenen bilinçaltına ulaşılır ve anneye doğum ile ilgili olumlu cümlerlerden oluşan affirmasyon denilen olumlamalar aktarılır.
Ağrı eşiği kişinin geçmiş deneyimleri, ebeveynlerin, çevresindekilerin kötü tecrübeleri, medyanın etkimesi, okudukları, duydukları, korkuları vs. tarafından belirlenir. Ağrı eşiğimizin seviyesini ise beynimizde yukarıda sayılan tüm bileşenlerin farkında olmadan depolandığı bilinçaltı belirler.
Bilinçaltındaki bu korkuların, endişelerin, kötü tecrübelerin yerini alan affirmasyonlar (olumlamalar) iki şekilde etki ederler.
Ağrı eşiği seviyesini yükselterek ağrı duyusunu azaltır. En önemlisi derin bir bedensel gevşeme doğumda ağrıdan sorumlu olan stres hormonlarının da salgılanmasını önler.
Bu derin gevşeme ve affirmasyonlar annede mutluluk hormonu adı da verilen Endorfin salgılanmasına neden olur. Endorfin ise bedenin kendi kendine üretebildiği en etkili ağrı kesicidir.
Otohipnoz sırasında anne “trans” halinde veya uykuda değildir. Doğum eşiyle dialog kurabilir, muayenelere izin verir ve sağlık personeliyle gerektiği zaman konuşabilir. HypnoBirthing sırasında doğuma yaşanılanlar daha çok uyanıkken hayal kurmaya, çevredeki rahatsız edici faktörleri duyumsamamaya veya kendini heyecenlı bir filmi seyrederken kaptırmaya benzer.
Otohipnoz tekniğini uygulayabilmek için özel bir yeteneğe gerek yoktur. Dileyen her kişi bu farklı konsantrasyon seviyesine gelebilir, tam bir bedensel gevşeme sağlayabilir.
Anne doğumu sakin, stres ve kaygıdan uzak, huzurlu bir şekilde yaşayabilir. Doğum anında “uyanık ve katılımcı “ bir anne olarak, enerjisini bebeğin doğumuna aktarabilen rahat bir anne olabilir.
HypnoBirthing’in faydaları nelerdir?1. Doğum vajinal kaslar daha rahat ve gevşek bırakılabildiğinden daha hızlı ve kolay gerçekleşir.
2. Bebek çok daha sakin ve huzurlu bir ortama doğar.
3. Gerçek doğum anı için gerekli enerji saklanılabilinir ve ağrı önemli ölçüde azaltılır.
4. Vajinal bir kesi olan epizyotomi ihtiyacını azaltır.
5. Hamilelikteki uyku ve komforu artırır.
6. Anne doğum sonrası hala enerjik olup bebeğini rahatlıkla emzirebilir.
7. Anne-bebek arasındaki ilk bağın oluşumu ciddi anlamda destekler ve hızlandırır.
8. Doğum sırasındaki korku sonucu gerginlik, ve bunun sonucu ağrı şeyten üçgenini kırdığından doğum sürecinde çok daha az ağrı kesiciye ihtiyaç duyulur. Bazı durumlarda anne hiç ağrı kesiciye ihtiyaç duymaz. Bebek çok daha uyanık olur.
9. Kısa ve sık nefes alımı sonucu annede oluşabilecek, bebeğe de zararlı olan hiperventilasyon önlenir. Bunun sonucunda bebeğin kalp hızında oksijen eksikliği nedeniyle bir sorun oluşmaz.
10. Baba annenin doğumunda aktif rol oynadığından anne-bebek-doğum eşi (partneri) arasındaki bağı güçlendirir.
11. Doğum doğanın öngördüğü gibi yine doğal, güzel, sakin ve kutlanılması gereken bir eyleme dönüşür.
Anne HypnoBirthing eğitimi sırasında sadece doğum ile ilgili korkularından arınmıyor doğumun fizyolojisini de öğrendiğinden bedeninde oluşan değişiklikleri çok daha kolay kabullenip bunları kendine güvenle karşılar.
Eşiyle beraber rahat ve kolay bir doğum için kullanabileceği nefes tekniklerini, egzersizleri ve masaj tekniklerini öğrenirken doğum sancıları sırasında uygulayabileceği gevşeme tekniklerini de kavrar.
Ebeveynler sorumlukları hakkında fikir sahibi olur ve hekimleriyle doğum öncesi konuşulması gereken konular hakkında bilgilenirler. Anne adayı hayal ettiği doğumu yapabilmesi için bu hayalini mutlaka doğum öncesi hekimi ile paylaşması gerektiğini, gerekirse bir doğum planı yapmasının uygun olabileceğini anlar.

HypnoBirthing eğitiminin ücreti 700TL dir. Anna adaylarının bu tip bir eğitime başlamaları için kesin verilmiş bir hamilelik haftası yoktur ancak HypnoBirthing eğitimine en uygun başlama zamanı 20’li gebelik haftalarıdır. 5 hafta süresince haftada bir kez 2-2.5 saat süren eğitim sonrası doğuma yakın zamanda bir kez daha hatırlatma amaçlı ek bir ders daha yapılabiliniyor. Başarı ebeveynlerin bu çalışmaları evde düzenli tekrarlamalarıyla artıyor.

Dünyada HypnoBirthing
HypnoBirthing başta Amerika olmak üzere (www.hypnoBirthing.com 'dan da anlaşıldığı gibi) , Avustralya, İngiltere ve Canada ağırlıklı Avrupa ülkelerinde de toplam 34 ülkede gittikçe yaygınlaşan bir doğum felsefesidir. 1989 yılında Amerika’da aktif olarak öğretilmeye başlanılan bu felsefeyi şu an dünyada sertifikalı olarak 2400’ü aşkın eğitmen öğretmekte. Doğal doğum isteklerine bu eğitim ile cevap bulan annelerle bu sertifikalı eğitmenlerin sayısı da doğal douğmların sayısı gibi bir çığ gibi büyüyor.
Bir İngiliz Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olan Dr. Grantley Dick-Read’in 1920’lerde “Korku-Gerilim-Ağrı” şeytan üçgeni olarak adlandırdığı fenomen dayanır HypnoBirthing’in felsefesi. Korku gerginlik yaratır, bu gerginliğin sonucu stres hormonlarının salgılanır, stress hormonları nedeniyle ağrı artar, ağrı arttıkça korku daha da artar. Bu kısır döngüyü kırmanın yolunu korkuyu yok etmekte bulan aynı zamanda HypnoBirthing’in de kurucusu olan Amerika’lı bir hipnoterapist ve hipnoanestezist olan Marie Mongan’dır. Marie Mongan Dick-Read’in doğuma olan bu yaklaşımını kullanarak bir eğitim programı yaratmış ve hayalindeki doğumu ancak kendisinin üçüncü çocuğu kız çocuğunda kullanabilmiştir. Böylece dünyadaki ilk “HypnoBirthing” bebeği de kendi kızı olmuştur. Mongan ardından tüm torunlarını da bu yöntemler doğurtturmuş ve böylece bu öğretimin başarısını kendisinde kanıtlamıştır.

0 yorum: